Největší setkání romských studentů v ČR proběhne tento víkend v Krkonoších

 

Od středy do neděle budou Krkonoše nedaleko Pece pod Sněžkou patřit padesáti romským studentům středních a vysokých škol ze všech koutů České republiky. Chystá se totiž již čtvrté setkání programu „BARUVAS – ROSTEME“, který realizuje 
organizace ROMEA pod hlavičkou Romského stipendijního programuTematicky bude akce navazovat na předchozí květnové setkání, které bylo věnované sebeprezentaci a světu médií. Mezi lektory budou např. sociolog Ivan Gabal, redaktor České televize Richard Samko či policista Petr Torák oceněný Řádem britského impéria. 

„Bude to největší setkání romských studentů, jaké se podle mě v České republice kdy uskutečnilo. Je to dobrá zpráva i pro českou společnost, že počet aktivních romských studentů, kteří na sobě pracují a cítí občanskou odpovědnost, neustále roste. Během této akce máme pro studenty připraveny zajímavé vzdělávací aktivity, které jsme připravili na základě přání samotných studentů. Program obsahuje i diskuze s osobnostmi, které budou studenty dále inspirovat a motivovat,“ říká k nadcházejícímu setkání koordinátora Romského stipendijního programu Yveta Kenety

Úvodní workshop na téma společenské odpovědnosti si vzal na starost sociolog a zakladatel někdejšího Občanského fóra Ivan Gabal. Na další dny si pak skupina lektorů z řad romských i neromských profesionálů, mezi nimiž je například redaktor ČT Richard Samko nebo novinář a administrátor blogů na iDNES.cz Patrik Bangapřichystala program věnovaný novým médiím, internetu a sociálním sítím. Studenti si tak osvojí znalosti a dovednosti z žurnalistické praxe a sami si budou moci připravit a vyzkoušet například „ostrý duel“ nebo stand-up před kamerou. 

Koncept pravidelných setkávání romských studentů Baruvas, což v romštině znamená „rosteme“, podporuje vybrané účastníky ve vzdělávání, seberozvoji a prohlubování znalostí, zkušeností a kontaktů, které budou moci použít jak v profesním, tak soukromém životě. Účastníci setkání studují na různých středních školách včetně gymnázií i na vysokých školách se zaměřením například na psychologii, farmacii, ekonomii, jazyky a další.  

Srpnové setkání v Krkonoších se koná za podpory MŠMT a nadací Velux Foundation, Albatros a Nestlé a laskavé pomoci dalších jednotlivých dárců a sponzorů. 


Autor článku: (kyy), FOTO: Jan Mihaliček, Romea.cz


Anketa

Kolik koncertů ročně navštívíte?
0
17%
1-3
59%
4 a více
25%
 
Celkem 121 hlasů.

Chcete vědet více?

Sleduj nás na Twitteru

Přidej se k nám na Facebooku

Sleduj náš kanál na Youtube

Napište nám

info@alltv.cz